Cracow

Kraków

Kraków jest jednym z moich ulubionych polskich miast. Na każdym kroku możemy poczuć urok tego miejsca. Majówka tuż tuż (wiem, że sporo z Was się tam wybiera), dlatego postanowiłam podzielić się z Wami kilkoma nieoczywistymi, magicznymi miejscami, które odwiedziłam w czasie moich 6/7 (?) pobytów w tym mieście. Kraków jest zawsze świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu i nigdy mi się nie znudzi – za każdym razem, kiedy wyjeżdżam czuję niedosyt. Jest to miejsce, z niezgłębioną kopalnią inspiracji i każda kolejna podróż pozwala nam odkryć coś zupełnie nowego. Czapki z głów przed tymi, którzy uważają, że znają Kraków jak własną kieszeń 🙂
Bez zbędnego rozpisywania się, zapraszam na wirtualny spacer zarówno po Krakowie znanym, jak i tym mniej popularnym 😊

Rynek Głowny (Stare Miasto) – to tutaj bije serce Krakowa.

Rower – najlepszy i niezawodny środek transportu po Krakowie.

Piwnica Pod Baranami – najsłynniejsza mekka polskich artystów – to tutaj rozpoczyna się i kończy każda moja wizyta w Krakowie.

Cafe Bar Magia – bez dwóch zdań – miejsce z niesamowitym klimatem. Mój ulubiony herbaciano-kawiarniany punkt na mapie Krakowa. Mogłabym tu przebywać godzinami – nie raz to właśnie ja „zamykałam” kawiarnię 😊

Kino Ars – najbardziej magiczne kino, w jakim kiedykolwiek byłam. Seans tutaj to coś więcej niż zwyczajne oglądanie filmu – uczucia związane z wizytą w kinie Ars towarzyszą mi do dziś. Polecam z całego serca – małe, kameralne sale i niesamowity wystrój wnętrz tworzą niepowtarzalny klimat starych kin z lat 30tych. Niestety, niedawno usłyszałam, że kino jest zamknięte – jego lokalizacja ma być podobno zmieniona … no nic, oby nie straciło ducha!

Charlotte – świetne miejsce na śniadania – palce lizać!

Krakowski Kazimierz – miejsce, które przez wiele lat zamieszkiwała ludność żydowska. Spacer uliczkami po tej tętniącej życiem kulturalnym i artystycznym dzielnicy to punkt obowiązkowy każdej wizyty w Krakowie.

Synagoga Stara na Kazimierzu pomoże nam zaznajomić się z historią krakowskich Żydów – miejsce warte odwiedzenia.

Mleczarnia – według mnie najpiękniejsza polska kawiarnia na świeżym powietrzu 😊 P.s. wnętrze jej części znajdującej się w budynku jest również magiczne!

Hamsa – aromaty i smaki prosto z ulic Izraela – polecam, jest pysznie 😊

Wawelu nie muszę nikomu przedstawiać 😀

Cmentarz Rakowicki – tyle o nim słyszałam, że w końcu musiałam się tam udać. Jeżeli można w ogóle mówić o cmentarzu, że zachwyca, to ten bije na głowę wszystkie odwiedzone przeze mnie nekropolie.

Kiedy odwiedzam jakieś większe miasto, jednym z pierwszych miejsc do których zmierzam jest ogród botaniczny 🙂 Tutaj ogród botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Podgórze – dzielnica Krakowa – piękna, cicha, położona na drugim brzegu Wisły.

  • Kolorowe schody na Podgórzu – każdy stopień zawiera cytat. Kilka z nich zostaje w głowie na dłużej 😊

Kopiec Krakusa – widok na panoramę Starego Miasta.

Cmentarz Żydowski – miejsce warte odwiedzenia.

Dziedziniec Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Mieszkanie – będąc w Krakowie mieszkałam w różnych lokalizacjach. Doskonale pamiętam dwie ostatnie – pierwsze mieszkanie miało ogromne okna w dachu, drugie to pokój, do którego wchodziło się przez „zielony” dziedziniec otoczony kamienicami. Nie ukrywam – wyszukiwanie ciekawych miejsc noclegowych to moja mała słabość 😊

Mam nadzieję, że ten miniprzewodnik po Krakowie przypadnie Wam do gustu i okaże się pomocny w czasie Waszych podróży po tym pięknym mieście. Chciałam nim zapoczątkować cykl fotorelacji z najpiękniejszych miejsc w Polsce, bo „cudze chwalicie, swego nie znacie” (w niektóre miejsca udam się ponownie, już z aparatem) 😊 Pozdrawiam i do kolejnego „przeczytania” 🙂

3 thoughts on “Cracow”

  1. Dziękuję, bardzo mi miło, życzę udanego wyjazdu i na pewno będzie pięknie ☺️

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *