Podlasie part 3

-> Wycieczka krajoznawcza nr 3

Czas: jeden dzień

Trasa: Białystok – Wieża widokowa we wsi Góra – Dwór Pentowo (Europejska Wieś Bociania) – Ścieżka Długa Luka (Szorce) – Tykocin (Synagoga, Zamek, spacer) – Białystok

-> Wycieczka krajoznawcza nr 4

Czas: wieczór

Trasa: Kładka Śliwno – Waniewo / Narwiański Park Narodowy

Wycieczka krajoznawcza nr 3

Wieża widokowa we wsi Góra – piękny widok na Narew oraz towarzyszące jej pola i lasy. Jeżeli chcecie tam jechać, ustawcie GPS na wieś Góra, a nie na punkt widokowy – my wybraliśmy punkt widokowy i musieliśmy trochę nadrobić trasę, bo wieża znajdowała się po drugiej stronie Narwi 😀

Dwór Pentowo – Europejska Wieś Bociania – niesamowite miejsce, warte zobaczenia, jeżeli ktoś jest miłośnikiem natury. Na terenie kompleksu znajduje się kilkadziesiąt gniazd bocianich oraz dwie wieże obserwacyjne. Koszt wstępu – 5 zł za osobę dorosłą.

Ścieżka Długa Luka (Szorce) – Jest to kładka zawieszona tuż nad bagnami i prowadząca 400 m w głąb największego na Bagnach Biebrzańskich kompleksu torfowisk. Dzięki kładce i wybudowanych pomostach widokowych możliwa jest obserwacja zarówno fauny, jak i flory tego miejsca 😊

Tykocin – miasteczko, którego miejska historia sięga XV wieku. Swoje królewskie dobra umieścił tu król Zygmunt August. Znajdował się tu także arsenał Rzeczypospolitej oraz skarbiec. Tykocin posiada bogatą historię, nie dziwi więc to, że znajduje się tu ponad sto zabytkowych obiektów.

-> Synagoga – wspaniała budowla z XVII wieku, rozbudowana w kolejnym stuleciu, obecnie Muzeum Kultury Żydowskiej. Tego dnia wstęp do Synagogi był bezpłatny. Przed wejściem do muzeum dostaliśmy audio przewodniki, dzięki czemu mogliśmy poznać historię Synagogi oraz zwyczaje modlących się w niej Żydów.

-> Zamek – budowla wzniesiona w XVI wieku przez króla Zygmunta Augusta. Polecamy zwiedzić go razem z przewodnikiem (Pani, która nas oprowadzała miała ogromną wiedzę i przyznam, że jako osoba nieprzepadająca za budowlami historycznymi byłam bardzo zaciekawiona), bilet normalny – 13zł.

Na koniec pobytu w Tykocinie polecamy spokojny, długi spacer po tym urokliwym miasteczku – w oknach prawie każdego z domów możemy napotkać wylegujące się zwierzątka 😊 Jeżeli chodzi o jedzenie, z całego serca mogę polecić restaurację Tejsza – tradycyjne, żydowskie menu podbija większość podniebień 😊

Wycieczka krajoznawcza nr 4

Narwiański Park Narodowy to liczne łąki, pola i rozlewiska skupiające się wokół Narwi – charakterystyczne jest to, że rzeka ta posiada wiele łączących się i rozdzielających koryt.

Jedną z atrakcji Narwiańskiego Parku Narodowego jest kładka łącząca miejscowości Śliwno i Waniewo – dzięki niej możemy swobodnie wędrować przez koryta rzeczne. Kładkę dzielą pływające pomosty umocowane na linach. Na trasie znajdują się też wieże widokowe, z których możemy podziwiać otaczający nas krajobraz.

Jeżeli chodzi o Podlasie, kładka Śliwno – Waniewo jest jednym z najpiękniejszych miejsc do obserwowania zachodów Słońca – to, co wyczynia tam Słońce to czysta magia. Byłam tam o tej porze kilka razy i powiem jedno – warto odwiedzić to miejsce! Pozdrawiam i zapraszam na kolejne odsłony podróży po Podlasiu.

Pozdrawiam ciepło i zapraszam na ostatnią, czwartą część podróży po Podlasiu 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *